Jedným z produktov v našej ponuke je LED tuningové osvetlenie kolies, ktoré mám v dvoch modifikáciách – krátke (prioritne určené pre automobily) a dlhé (využívané predovšetkým pre bicykle a motocykle). Použivať ich môžete aj naopak.

Ventily – rozdelenie

Poznáme tri typy, ktoré sú bežne dostupné na trhu a nemôžeme odporučiť, ktorý je najlepší. Najdôležitejším aspektom je, že ventil zapadá do ventilového otvoru ráfiku a či máte k dispozícii vhodnú pumpu. Všeobecné presvedčenie, že hlavný rozdiel spočíva v stálosti vzduchu je už minulosťou. V každom prípade všetky ventily poskytujú vynikajúci výkon a sú prispôsobené aj použitiu pri vysokom tlaku vzduchu.

Dunlop ventil

Dunlop ventilBlitzventilKlasický cyklo ventil, alebo Dunlop ventil je stále najbežnejší na celom svete. Väčšina cyklistov ho pozná. Jadro ventilu (blitzventil) sa dá ľahko vymeniť a vzduch sa dá veľmi rýchlo vypustiť. Montáž duše s Dunlop ventilom je trochu horšia, pretože je potrebné odstrániť jadro ventilu a poistnú maticu, aby ventil zapadol cez otvor ventilu. Fúkanie je možné len vtedy, keď je jadro a matica späť na svojom mieste.

S tradičnými Dunlop ventilmi nie je možné skontrolovať tlak plášťa. Špeciálny ventil Dunlop umožňuje vratný prietok vzduchu, takže v tomto prípade je možné tlak v plášti pomocou tlakomera Airmax skontrolovať. Predtým bolo ťažké nafúknuť dušu s Dunlop ventilom, ale vďaka dnešným moderným jadrám ventilov to už problém nie je.

Sclaverand ventil (FV/SV)

Francúzsky ventilTento ventil nazývaný aj francúzsky, alebo presta je užší ako ostatné ventily (6 mm namiesto 8). Potrebuje menší otvor na ráfiku a preto je zvlášť vhodný pre úzke pretekárske kolesá. Tiež je o 4-5 g ľahší než auto ventil alebo Dunlop ventil. Môže sa ručne uzamknúť pomocou ryhovanej matice, ktorá sa musí pred fúkaním uvoľniť. Používatelia s tým môžu mať prvýkrát problém. Rovnako tenký horný čap sa dá ľahko ohnúť pri pripájaní a odnímaní koncovky pumpy. Treba si uvedomiť, že používanie duše s FV ventilom v kombinácii s ráfikom s väčšou dierou pre ventil môže viesť k odtrhnutiu ventilu, keď ostré kovové okraje okolo ventilu ho môžu od duše odseknúť.

Autoventil

Auto ventilAuto ventil sa veľmi dobre nafukuje a je príjemne bezproblémový. Staršie, alebo jednoduchšie pumpy na bicykle nie sú kompatibilné s auto ventilom. Používa sa pri automobiloch, motocykloch a množstve nových bicyklov, predovšetkým určeným do terénu. Vyrábajú sa v dĺžkach 35, alebo 40 mm buď ako priamy, alebo zalomený. Najčastejšie sú upravené pogumovaním.

 

Veľmi dôležitým parametrom je aj správne nahustenie pneumatík. Automobily a motocykle majú tlak hustenia predpísaný výrobcom. Hustenie bicyklov sa líši podľa typu bicykla a použitia. Odporúčame pozrieť článok: Tlaky v plášťoch napriek disciplínou.

Porovnanie ventilkov

Ventil - porovnanie