Každý moderný cestovateľ sa stretne s problémom napájania mobilného telefónu, tabletu či notebooku v hotelovej izbe niekde v cudzine. Aby Vás táto situácia neprekvapila odporúčame Vám veľmi výhodne nákup cestovného adaptéra na všetky typy zásuviek i zástrčiek kdekoľvek na svete ponuka adaptérov. Pre zvedavé typy cestovateľov prinášame tiež prehľad všetkých existujúcich typov zástrčiek:

Typ A
Tento typ sa skladá z dvojice plochých kolíkov, z ktorých je v súčasnosti jeden zväčšený aby nedochádzalo k opačnému zasunutiu. Niektoré zásuvky sú otočené o 90°. S týmto typom sa stretnete v USA a Kanade.

Typ B
Zástrčka veľmi podobná typu A opatrená navyše zemniacim kolíkom kruhového prierezu (4,8 mm), alebo v tvare písmena U. Dva ploché kolíky sú najčastejšie rovnakej veľkosti, ale občas sa môžete stretnúť aj s natočeným variantom o 90˚. Zásuvky pre typ B môžu byť v niekoľkých prevedeniach. Prvé je klasické prevedenie a druhé obsahuje otvor tvaru T, kde môžete zasunúť zástrčku s kolíkom natočeným o 90°. Zásuvky a zástrčky typu A a B sa najčastejšie používajú v Severnej a Strednej Amerike a v severnej časti Južnej Ameriky, v Japonsku (tu prevažuje typ A), na Taiwane a Filipínách.

Typ C
Zástrčka je tvorená 2 hrotmi (tzv. euro-zástrčka), ktoré majú priemer 4 mm (typ CEE 7/16), alebo 4,8 mm (typ CEE 7/17). Vidlice typu C sa používajú pre prístroje, ktoré majú dvojitú izoláciu a nevyužívajú zemný vodič. Tento typ zástrčky je možné použiť aj do zásuviek typu E, F, H (novší variant), J, K a L (úzky variant). Tiet zástrčky majú podľa typu rôzne tvary – plochý šesťuholník (max. odber 2,5 A), alebo guľatý tvar (max. odber 16 A). Okrem Veľkej Británie a Írska sa používajú takmer v celej Európe.

Typ E/F
Zástrčky typu E a F sú si veľmi podobné. Zástrčku typu E (tzv. francúzsky typ) tvorí dvojica dierok pre fázový a nulový vodič a zemniaci kolík. Pri pohľade spredu je fáza vľavo a nulový vodič vpravo. Zástrčka typu F (tzv. nemecký typ, “Schuko”) má oproti typu E zemniacu dierku nahradenú dvojicou uzemňovacích pásikov hore a dole. Tieto zásuvky sú rozšírené v Európe a Afrike, ale tiež v častiach Ázie. Existuje i hybridná zásuvka typ E/F používaná vo väčšej časti Európy u elektrospotrebičov, ktoré vyžadujú zemnenie a kombinujú typ E a F. Tento typ zástrčky obsahuje dva guľaté kolíky o priemere 4,8 mm s rozstupom 19 mm a zemniaci otvor krytý plieškom, ktorý prechádza do pásika na hornej i dolnej strane.

Typ G
Zástrčka je tvorená trojicou kolíkov. Majú obdĺžnikový prierez. Veľkosť fázového a nulového kolíka je 4×6,35 mm a zemniaceho kolíka je 4×8 mm (zemniaci kolík je o 5 mm dlhší a je kolmý o ostávajúcim kolíkom). Zástrčky sú väčšie lebo obsahujú tiež ochrannú poistku (3,5 alebo 13A) a občas aj vypínač fázy. Zapojenie fázy a nulového vodiča je opačné ako u nás. Tieto typy sa používajú vo Veľkej Británii, Írsku, a tiež na Arabskom polostrove v Indii, Malajzii, Srí Lanke a v Afrike v niektorých bývalých britských kolóniách.

Typ H
Tento typ je často označovaný ako “izraelský typ”. Používa sa výhradne na území Izraela, pásme Gazy a Západnom brehu Jordánu. Existujú dve varianty s plochými (staršia) alebo guľatými kolíkmi (novšia) v tvare písmena Y. Zemnenie je v prostriedku dole fáza vpravo. Tento typ sa väčšinou nevyskytuje v univerzálnych adaptéroch/redukciách, lebo sa používa na malom území. Do novšieho typu je však možné zapojiť zástrčku typ C.

Typ I
Zástrčka typu I sa používa veľmi málo. Zástrčka je tvorená trojicou plochých kolíkov, ktoré majú šírku 6,5 mm. Zemniaci kolík je uprostred a má dĺžku 20 mm. Fázový a nulový kolík má dĺžku 18 mm a zvierajú medzi sebou uhol 60°. Tento typ zástrčiek a zásuviek sa používa v Austrálii a okolitých štátoch, v časti Číny, ale tiež v Argentíne a Uruguaji, kde majú prehodenú fázu a nulák.

Typ J
Zástrčky typu J sa používajú výhradne v Švajčiarsku a Lichtenštajnsku. Je podobná typu C ale obsahuje 3 kolíky, sú teda kompatibilné so zásuvkami typu C.

Typ K
Zástrčka typu K je tvorená 3 kolíky, dva z nich sú guľaté (fázový a nulák) a tretí je pologuľatý (zemniaci). Rozstup medzi fázovým a nulovým kolíkom je rovnaký ako u zásuvky typu C (19 mm). S touto zástrčkou sa môžete stretnúť v Grónsku a Dánsku.

Typ L
Sú podobné nášmu typu C, ale navyše obsahujú v strede zemniaci kolík. Existujú 2 varianty týchto zástrčiek: užšie(odbery do 10A) – rozstup krajných kolíkov 19 mm, širšie (odbery do 16A) – rozstup krajných kolíkov 24mm. Tieto zásuvky sa používajú v Taliansku.

Typ M
Zástrčka typu M je obdobou typu D. Jedná sa o tzv. starý britský štandard, ktorý sa vo Veľkej Británii už nepoužíva. Väčší (zemniaci) kolík má priemer 8,7 mm, dva menšie priemer 7 mm. Vzdialenosť kolíkov od seba je cca 27 mm (trojuholník tvorený kolíkmi nie je rovnostranný). Typ M je dimenzovaný na odber prúdu do 15 A. Používa sa predovšetkým v Juhoafrickej republike, Namíbii a okolitých štátoch. Stretnúť s ním sa však je možné u zariadení s väčším odberom tiež v Indii, na Srí Lanke a v Nepále.